top of page
403826145_10227866095991898_6945028140206342077_n.jpeg

J

Już 25 listopada na godz. 18.00 zapraszam do Fundacja Stefana Gierowskiego na otwarcie wystawy Mistrzynie. Mistrzowie. Wrocław, której mam przyjemność być kuratorką.

Jestem podekscytowana, bo to wyjątkowa prezentacja wrocławskich artystów i kawałka wrocławskiej historii sztuki w Warszawie.

Wystawa potrwa do 03.03.2024, wszyscy zdążycie zobaczyć!

„We Wrocławiu sztuka spełniała zawsze ważną rolę w życiu miasta i współtworzyła dynamikę jego zmian. Działo się tak nie na zasadzie dosłownych odwzorowań, ale poprzez uruchamianie nowych idei. Wszystko kształtowało się bowiem bez obciążeń, z ludźmi przybyłymi z różnych stron, otwartymi na artystyczne pomysły. Kim zatem są wrocławscy malarze i malarki drugiej połowy XX i początku XXI wieku – osoby zajmujące się poezją, koloryzmem, strukturalizmem, konceptualizmem, ekspresjonizmem… Kim byli twórcy i twórczynie, którzy poruszali się w obrębie różnych konwencji i ewoluowali pomiędzy biegunami obszaru malarstwa?

Wystawa jest prezentacją wrocławskiego środowiska artystek malarek i artystów malarzy, których można nazwać klasykami współczesności. Ideą pokazu jednak nie jest linearne oprowadzenie widzów po rozrysowanych wzdłuż osi czasu dziejach malarstwa wrocławskiego, lecz pokazanie, że przeszłość i współczesność mogą wpływać na siebie lub też funkcjonować równolegle w sposób zupełnie niezależny. Obecne na ekspozycji obrazy reprezentują wybrane momenty z wrocławskiej historii sztuki”.

Artystki i artyści:

Piotr Błażejewski, Jan Chwałczyk, Ewa Ciepielewska, Waldemar Cwenarski, Maria Dawska, Eugeniusz Geppert, Wanda Gołkowska, Bożena Jarodzka, Józef Hałas, Konrad Jarodzki, Paweł Jarodzki, Zdzisław Jurkiewicz, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Kasia Kmita, Stanisław Kortyka, Hanna Krzetuska-Geppert, Krzesława Maliszewska, Alfons Mazurkiewicz, Maria Michałowska, Eugeniusz Minciel, Zdzisław Nitka, Wojtek Pukocz, Jerzy Rosołowicz, Krzysztof Skarbek, Anna Szewczyk Kowalska, Anna Szpakowska-Kujawska, Lech Twardowski, Krzysztof Wałaszek, Wilk Urszula, Mira Żelechower-Aleksiun, Janina Żemojtel

koncepcja i aranżacja wystawy: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka

koordynacja: Aleksandra Unieżycka

projekt graficzny: Alicja Kobza Studio

prezes zarządu: Łukasz Dybalski

bottom of page